Головне управління статистики у Донецькій області
point


контакти
  e-mail:
органи державної статистики
  Державна служба статистики
  АР Крим
  Вінницька область
  Волинська область
  Дніпропетровська область
  Житомирська область
  Закарпатська область
  Запорізька область
  Івано-Франківська область
  Київська область
  Кіровоградська область
  Луганська область
  Львівська область
  Миколаївська область
  Одеська область
  Полтавська область
  Рівненська область
  Сумська область
  Тернопільська область
  Харківська область
  Херсонська область
  Хмельницька область
  Черкаська область
  Чернівецька область
  Чернігівська область
  місто Київ
  місто Севастополь

  

  

  

  Національне агентство з питань запобігання корупції

  Національне агентство з питань запобігання корупції

  United media

  

  

 
Головна сторінка | Статистична інформація | Ринок праці
ЭКСПРЕСС-ИНФОРМАЦИЯ

Основні методологічні визначення та поняття

 

Обстеження населення (домогоспо-дарств) з питань економічної активності

Проводять органи державної статистики з 1995 року. У 1995-1998рр. проводили раз на рік, 1999-2003рр. - щоквартально, в останньому місяці кожного кварталу, а з січня 2004 року впроваджені в практику постійної роботи Держстату України з щомісячною періодичністю. З січня 2014 року  запроваджено нову територіальну  вибірку, яка діятиме впродовж  2014-2018 років. Також, починаючи з цього періоду  зазначене обстеження проводять за удосконаленою програмою, яка враховує останні рекомендації Міжнародної організації праці та стандарти Європейського Союзу.

Основа проведення обстежень

Обстеження проводять за місцем постійного проживання населення спеціально підготовленими працівниками (фахівцями з інтерв’ювання) шляхом безпосереднього опитування (на добровільних засадах) осіб віком 15–70 років, які проживають у домогосподарствах, що потрапили до вибіркової сукупності. Базою проведення обстежень виступає сукупність домогосподарств, відібраних в усіх регіонах країни на науково обґрунтованих засадах. Кожне відібране домогосподарство перебуває у вибірці 15 місяців та з урахуванням схеми ротації опитується 6 разів: три місяці поспіль, 9 місяців перерва і знову 3 місяці поспіль.

Охоплення населення опитуванням

Обстеженню підлягають:

- члени домогосподарства у віці 15–70 років, які постійно в ньому проживають (незалежно від наявності реєстрації та її характеру).

Обстеженню не підлягають:

а) домогосподарства, в яких:

- усі особи молодші 15 або старші 70 років;

- проживає одинока особа, яка має явні розумові чи інші відхилення, через які неспроможна надати об'єктивну інформацію, необхідну для заповнення анкет.

б) особи, які належать до нижче зазначених категорій:

,- студенти та учні усіх типів навчальних закладів, які виїхали та тимчасово проживають в іншій місцевості і підлягають опитуванню за місцем їх навчання;

.- особи, які перебувають на військовій строковій службі, а також особи, які служать за контрактом та курсанти, які проживають у казармах;

- особи, які перебувають в інституціональних закладах (у місцях позбавлення волі, будинках-інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо);

.- особи, які в період відвідування домогосподарства були тимчасово відсутні та їхнього повернення не очікують упродовж наступних 12 місяців.

Період проведення обстеження

Опитування населення здійснюють щомісячно впродовж 15 календарних днів та розпочинають з тижня, який є наступним після звітного періоду.

Звітний період

Звітним періодом є тиждень, до якого відносяться питання обстеження (з понеділка по неділю), що включає 15 число місяця.

Методологічна основа

Основні визначення та поняття, розроблені за рекомендаціями 19-ї Міжнародної конференції статистиків праці (жовтень 2013р.) з урахуванням національних особливостей законодавчої та нормативної бази.

Особи працездатного віку

До осіб працездатного віку віднесені:

– жінки у віці 15–57 років;

– чоловіки віком 15–59 років.           

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до населення працездатного віку, починаючи з 2012 р., включено жінок віком 55 років, з 2013 р. – жінок віком 56 років, з 2014 р. – жінок віком 57 років. Раніше цю категорію населення відносили до осіб старше працездатного віку.

Економічно активне населення

Складається з осіб віком 15–70 років, які впродовж звітного періоду займалися економічною діяльністю або шукали роботу і були готові приступити до неї, тобто класифікувалися як „зайняті” або „безробітні”, визначені за методологією Міжнародної організації праці (далі – МОП).

Рівень економічної активності

Визначають як відношення (у відсотках) кількості економічно активного населення віком 15–70 років до всього населення зазначеного віку чи населення відповідної соціально-демографічної групи.

Зайняті економічною діяльністю

(надалі - зайняті)

Вважають осіб віком 15–70 років, які:

а) працювали впродовж обстежуваного тижня хоча б 1 годину:

- за наймом за винагороду в грошовому чи натуральному вигляді, індивідуально (самостійно), у окремих громадян або на власному (сімейному) підприємстві;

- працювали безкоштовно на підприємстві, у власній справі, що належить будь-кому з членів домогосподарства, або в особистому селянському господарстві з метою реалізації продукції, виробленої внаслідок цієї діяльності;

б) були тимчасово відсутні на роботі, тобто формально мали робоче місце, власне підприємство (справу), але не працювали впродовж обстежуваного періоду з певних причин.

Рівень зайнятості

Визначають як відношення (у відсотках) кількості зайнятого населення віком 15–70 років до всього населення зазначеного віку чи населення відповідної соціально-демографічної групи.

Безробітні, визначені за методологією МОП

Особи віком 15–70 років (зареєстровані та незареєстровані в державній службі зайнятості), які одночасно відповідають трьом основним умовам:

а) не мали роботи (прибуткового заняття);

б) активно шукали роботу або намагались організувати власну справу впродовж останніх 4-х тижнів, що передували опитуванню, тобто робили конкретні кроки протягом названого періоду з метою знайти оплачувану роботу за наймом чи на власному підприємстві;

в) були готові приступити до роботи впродовж 2-х найближчих тижнів, тобто почати працювати за наймом або на власному підприємстві з метою отримання оплати або доходу.

До категорії безробітних відносять також осіб, які приступають до роботи протягом найближчих 2-х тижнів; знайшли роботу, чекають відповіді тощо.

Рівень безробіття, визначений за методологією МОП

Визначають як відношення (у відсотках) кількості безробітних віком 15 –70 років до економічно активного населення зазначеного віку або відповідної соціально-демографічної групи.

Зареєстровані безробітні

Відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 
№ 5067-VI, введеного в дію 1 січня 2013 року – це громадяни працездатного віку, які зареєстровані в територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітні і готові та здатні приступити до роботи.

Безробітними також визнають інвалідів, які не досягли пенсійного віку,  та отримують пенсію по інвалідності або соціальну допомогу згідно чинного законодавства, а також осіб молодше  16–річного віку, які працювали та були звільнені у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці.

Відповідно до зазначеного закону змінено формування системи показників щодо зареєстрованого ринку праці. Зокрема статус безробітного надається незайнятим особам з першого дня реєстрації в державній службі зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. Інформацію щодо зареєстрованого безробіття наведено по територіальному центру зайнятості.

Рівень зареєстрованого безробіття

Визначають як відношення (у відсотках) кількості безробітних, зареєстрованих у державній службі зайнятості, до середньорічної кількості населення працездатного віку.

З метою здійснення порівнянь з даними вибіркового обстеження населення (домогосподарств) з питань економічної активності, проводять розрахунок середньої кількості зареєстрованих безробітних за період (І квартал, І півріччя, 9 місяців, рік). Відповідний показник рівня безробіття визначають по відношенню до економічно активного населення працездатного віку за відповідний період.

Економічно неактивне населення

Особи, які не можуть бути класифіковані як „зайняті” або „безробітні”.

До складу цієї категорії населення включають незайнятих осіб, які належать до таких соціальних груп:

- пенсіонери;

- студенти (учні) денної форми навчання;

- особи, які виконують домашні (сімейні) обов’язки;

- особи працездатного віку, які зневірились знайти роботу;

- особи, які вважають, що немає підходящої роботи та не знають де і як її знайти;

- інші особи, які не мали необхідності у працевлаштуванні, а також ті, діяльність яких не відноситься до економічної (виконання неоплачуваної чи добровільної роботи тощо).

Умовні позначення, що використані в експрес-випуску:

 

0,0 (нуль)

- явище існувало, але у вимірах, менших за ті, що можуть бути виражені використаними в таблиці цифровими розрядами;

«з них»

- означає, що наведені не всі доданки загальної суми;

 

 

 

  Copyright © 2004-2024 Головне управління статистики у Донецькій області
  Використовування та поширення матеріалів сайту дозволено за умови посилання на сайт.