Звіт про результати діяльності Головного управління статистики у Донецькій області у 2016 році
Головне управління статистики у Донецькій області (далі – Головне управління статистики) у межах наданих йому повноважень здійснює реалізацію державної політики в галузі статистики, забезпечує функціонування єдиної системи обліку і звітності у регіоні.
У 2016 році відповідно до завдань, визначених Положенням про Головне управління статистики, згідно з пріоритетами Стратегії розвитку державної статистики на період до 2017 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 145-р, та на виконання плану державних статистичних спостережень на 2016 рік, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 січня 2016 року № 201-р., Головне управління статистики у 2016 році здійснювало свою діяльність за напрямами:
– організація і проведення держаних статистичних спостережень за соціально-економічними й демографічними процесами, екологічною ситуацією в області, виконання на підставі отриманих даних комплексних статистичних робіт та підготовка комплексних статистичних публікацій (інформації);
– моніторинг забезпечення інформаційних потреб користувачів, їх вільний доступ до статистичних даних, підвищення рівня відкритості та прозорості роботи органу державної статистики;
– взаємодія із респондентами державних статистичних спостережень та постачальниками адміністративних даних, забезпечення достовірності статистичних даних;
– впровадження науково обґрунтованої статистичної методології, удосконалення звітно–статистичної документації та впровадження інформаційних технологій;
– удосконалення системи управління персоналом, підготовки та навчання кадрів, запобігання та протидія корупції.
У 2016 році
формування статистичної
інформації здійснювалося
за 89 державними статистичними спостереженнями (без урахування періодичності). З цією метою збиралися й опрацьовувалися дані за 585 формами фінансової та статистичної звітності. З них 33 форми з місячною періодичністю; 36 – квартальною; 75 – річною; 3 – піврічною. Усі статистичні роботи, визначені планом державних статистичних спостережень, виконані у визначені терміни.
У ході проведення державних статистичних спостережень опрацьовано 110431
звітів та здійснено передачу зведеної інформації на державний рівень. Збирання та опрацювання статистичної інформації здійснювалося як на обласному, так і на районному рівнях.
Головним управлінням статистики на постійній основі здійснювалися вибіркові обстеження населення (домогосподарств), які забезпечили отримання інформації щодо соціально-економічних характеристик, необхідних для макроекономічних розрахунків та розрахунків основних показників у галузі сільського господарства, проведення всебічного аналізу життя населення, комплексної оцінки стану ринку праці. Обсяг вибірки для проведення обстежень становив: з питань умов життя домогосподарств – 509, сільськогосподарської діяльності населення в сільській місцевості – 976, з економічної активності населення – 4576.
Відповідно до єдиної методики перевірки якості роботи фахівців з інтерв′ювання здійснено всебічний контроль роботи 55 фахівців за напрямом "Умови життя домогосподарств", 55 – за напрямом "Економічна активність населення", 22 – за напрямом "Сільськогосподарська діяльність домогосподарств", 55 – за напрямом "Рівень участі домогосподарств".
На споживчому ринку області проводилось щомісячне вибіркове спостереження щодо зміни цін (тарифів) на товари (послуги), представників у торговельній мережі (включаючи міські ринки) та у сфері послуг. Реєстрація зміни цін (тарифів) проводилась по 335 товарах та послугах, у томи числі 132 продовольчих товарах, 141 непродовольчих, 62 послугах у містах Волноваха, Добропілля, Краматорськ, Маріуполь, Слов′янськ.
Для розробки державних статистичних спостережень використовувались адміністративні дані. Можливість залучення адміністративних даних у якості альтернативного джерела інформації для проведення державних статистичних спостережень впливає на зменшення звітного навантаження на респондентів, сприяє уникненню дублювання інформаційних потоків.
У ході виконання плану державних статистичних спостережень помилок у статистичних роботах, запізнень і перенесення термінів надання інформації та повторних передач даних на державний рівень не було.
Розпорядженням Кабінету міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1323-р "Про внесення змін до розпорядження Кабінету міністрів України від 09 квітня 2008 року № 581-р" проведення Всеукраїнського перепису населення перенесено на 2020 рік. У зв′язку з цим ряд робіт з підготовки до Всеукраїнського перепису населення, що виконувались до цього часу на регіональному рівні, було тимчасово призупинено до отримання додаткових вказівок Держстату.
Водночас, було продовжено здійснення перерахунків чисельності наявного та постійного населення, а також сільського населення за даними переписів населення 1979, 1989 та 2001рр. у зв'язку з адміністративно-територіальними змінами на 01 січня 2016 року.
З метою інформування громадськості щодо економічної, соціальної, демографічної та екологічної ситуації в регіоні у 2016 році за даними статистичних розробок було підготовлено: 127 експрес-випусків, 10 статистичних бюлетенів, 2 статистичних збірники, 48 буклетів (усі статистичні продукти готувались на обласному рівні).
У 2016 році кількість ключових користувачів статистичної інформації Головного управління статистики становила 213, з них держаних органів влади та органів самоврядування – 171; громадських організацій – 1; наукових установ та навчальних закладів – 1; засобів масової інформації – 8; бізнес –асоціацій – 32. Кількість відповідей, наданих на запити користувачів статистичної інформації – 1381.
У рамках здійснення інформаційного забезпечення керівних органів влади області Головним управлінням статистики щоквартально надавалася інформація для забезпечення моніторингу показників: розвитку міст обласного значення та районів для визначення територій депресивними; соціально-економічного розвитку регіону, а також соціально-економічних паспортів Донецької області, міст та районів.
З метою більш детального ознайомлення з методологічними особливостями складання та інформаційного наповнення статистичної звітності, забезпечення доступності, гласності й відкритості статистичної інформації, визначення міри задоволення користувачами якістю статистичної інформації у 2016 році Головним управлінням статистики самостійно було проведено 2 анкетних опитування, у 2 анкетних опитувань користувачів статистичної інформації брали участь за дорученням Держстату.
Щомісячно Головним управлінням статистики для засобів масової інформації готувалося повідомлення про соціально-економічне становище Донецької області. У 2016 році було здійснено 230 оприлюднень повідомлення. Крім того, у засобах масової інформації опубліковано 566 матеріалів з різних питань економічного і соціального розвитку області.
У 2016 році зафіксовано 30606 відвідувань офіційного веб-сайту Головного управління статистики.
Відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" з метою забезпечення права на отримання публічної інформації у 2016 році Головним управлінням статистики було опрацьовано та надано відповіді на 102 запити, з них 38 – надійшли від громадян, 31 – від юридичних осіб, 32 – від громадських організацій, 1 – від засобів масової інформації. На всі запити відповіді надані у визначений законом термін. Щомісячно на офіційному веб-сайті Головного управління статистики розміщується звіт щодо кількості отриманих і опрацьованих запитів на публічну інформацію.
Для оперативного інформування респондентів про проведення державних статистичних спостережень на веб-сайті Головного управління статистики функціонують сервіси та інформаційні стенди. Де розміщено про форми та терміни опрацювання статистичної звітності, зміни в методології статистичної звітності.
На головній сторінці веб-сайту розміщено Сервіс "Куток респондента", який дає можливість за ідентифікаційним кодом суб′єкта господарювання отримати інформацію про необхідність подання звітності, терміни, перелік форм.
Станом на 1 січня 2017 року кількість суб'єктів Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі – ЄДРПОУ) по Донецькій області дорівнювала 87853
( без урахування суб'єктів, які були взяті на облік до 2004 року і не здійснили дії щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР)).
Взаємообмін інформаційними ресурсами з державними реєстраторами здійснювався на підставі Порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів Державної реєстраційної служби України та Державної служби статистики України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України та Державної служби статистики України від 30 листопада 2012 року № 1772/5/492, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 7 грудня 2012 року за № 2041/22353. Протягом 2016 року від державних реєстраторів отримано інформацію про 10217 суб'єктів, серед яких включено до ЄДРПОУ – 2289, оновлено даних – 71154, вилучено – 774.
На підставі даних ЄДРПОУ структурні та відокремлені підрозділи Головного управління статистики здійснювали заходи щодо опрацювання сукупностей звітних одиниць за галузями статистики.
Відповідно до Регламенту виконання робіт з актуалізації переліку місцевих одиниць на основі даних державних статистичних спостережень, відповідно до технологічної програми державних статистичних спостережень на 2016 рік здійснювалося оброблення даних щодо місцевих одиниць, виявлених під час проведення державних статистичних спостережень, з подальшою підготовкою файлів для занесення відомостей про ці місцеві одиниці до Реєстру статистичних одиниць.
Для покращення взаємодії з респондентами Головним управлінням статистики у 2016 році було надіслано 522 листа респондентам державних статистичних спостережень, серед яких 49 – інструктивних та методологічних,
254 – організаційного характеру,
206 – оглядових.
Відповідно до плану впровадження Методики вимірювання звітного навантаження на респондентів, затвердженої наказом Держстату від 14 травня 2013 року № 149, з лютого по липень 2016 року було проведено анкетне опитування респондентів за 25 формами. З метою вивчення думки респондентів з питань здійснення статистичної діяльності за галузями статистики, ступеню відповідності їх потребам методологічних роз'яснень щодо заповнення форм державних статистичних спостережень, у ході опитування отримано і опрацьовано 489 заповнених анкет.
У рамках реалізації Стратегії розвитку державної статистики на період до 2017 року важливим напрямом підвищення ефективності державної статистичної діяльності є розроблення, вдосконалення і впровадження новітніх інформаційних технологій.
Протягом 2016 року з метою оптимізації витрат на проведення державних статистичних спостережень Головним управлінням статистики проводилась робота із залучення респондентів до подання звітності засобами телекомунікаційного зв'язку. Система електронної звітності органів державної статистики дозволяє респондентам подавати фінансову та статистичну звітність через мережу Інтернет та електронного цифрового підпису, що
сприяє економії часу при поданні звітності. Для збереження позитивної динаміки зростання обсягів звітування постійно проводиться роз'яснювальна робота серед респондентів з цього питання.
Відповідна робота проводилась як працівниками обласного рівня так і відокремленими підрозділами. Під час проведення нарад та в листах респондентам наголошувалося про переваги звітування в електронному вигляді, роз'яснювальна робота проводилася і при прийомі звітів від респондентів. На веб-сайті Головного управління статистики у розділі "Електронна звітність" розміщена вся необхідна інформація щодо функціонування системи електронної звітності.
У 2016 році Головне управлінням статистики брало участь у засіданнях робочих груп щодо інвентаризації державних статистичних спостережень на 2017 рік та інших нарадах з широкого кола питань, які проводив Держстат у режимі відеоконференції.
Робота з кадрами в органах державної статистики Донецької області здійснювалася відповідно до затвердженого начальником Головного управління статистики у Донецькій області Плану роботи з кадрами на 2016 рік, спрямованого на реалізацію актів про державну службу та законодавства про працю, на забезпечення виконання актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів і рекомендацій Нацдержслужби України та Держстату, інших нормативних документів з питань кадрової роботи та державної служби.
Прийом на роботу працівників до органів державної статистики Донецької області у 2016 році здійснювався в установленому чинним законодавством порядку. Протягом 2016 року на посади державних службовців на конкурсній основі було призначено 1 керівника категорії "Б" та 18 спеціалістів категорії "В". Без конкурсного відбору за результатами стажування прийнятий 1 державний службовець − спеціаліст категорії "В".
З метою реалізації Закону України "Про очищення влади", відповідно до Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 563 (із змінами), та Плану проведення перевірок відповідно до Закону України "Про очищення влади", затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 1025-р, у 2016 році кадрова служба здійснювала відповідні заходи з організації проведення перевірок стосовно посадових осіб Головного управління статистики (наказ Головного управління статистики від 10.03.2016 № 14). У цілому перевірку розпочато стосовно 151 працівника (68,6% загальної кількості фактично працюючих держслужбовців), з них стосовно 138 осіб (91,4%) отримані висновки від органів перевірки та підготовлено довідки щодо незастосування до них заборон, визначених частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади".
Здійснені організаційні заходи щодо забезпечення подання державними службовцями Головного управління статистики е-декларацій.
У подальшому діяльність Головного управління
статистики буде зосереджуватися на продовженні робіт з удосконалення процедур збирання державної статистичної звітності, налагодження партнерських відносин з респондентами та більш повного задоволення користувачів якісною статистичною інформацією.
Головне управління статистики у Донецькій області